2019-07-23 07:54:40• hírek • Bede Emőke

Bukarestben is bemutatták a szatmári rendőrség hiánypótló kezdeményezését

A családon belüli erőszak fogalma alatt azokat az eseteket értjük, amikor az egyik családtag, házastárs/élettárs vagy expartner olyan dolgokat tesz, amelyekkel a másik fél (családtag, élettárs stb.) fölött hatalmat – testi, lelki, anyagi vagy jogi dominanciát – tud gyakorolni – hangzik a meghatározás.

Az erőszakot a gyakorlatban tágan kell értelmezni: beletartozhat a lelki terroron túl szidalmazás, verekedés, súlyos testi sértés, életveszélyes fenyegetés stb. Ezzel kapcsolatban érdemes tudni, hogy Romániában négy nőből egyet már bántalmazott testileg vagy lelkileg a jelenlegi vagy volt partnere. Mi több, minden héten regisztrálnak egy olyan esetet, amikor a nőt „élete párja” megerőszakolja, kétnaponta pedig kiskorúak bántalmazásáról érkezik bejelentés. A statisztikák azonban arra a sajnálatos tényre is rávilágítanak, hogy a romániaiak 55 százaléka egyes esetekben jogosnak tartja az erőszakot.
 

A hasonló helyzetben levő nők megsegítésére jött létre tavaly márciusbanSzatmár megyében, a GRAB, azaz a bántalmazott nőket támogató csoport, mely diszkréten, de annál nagyobb hatékonysággal áll ki a potenciális vagy tényleges áldozatok mellett. Azaz nem csak azok fordulhatnak hozzájuk segítségért, akiket már ért bántalmazás, hanem azok is, akiket "csak" fenyeget ennek a veszélye, például a fiatal lányok. A csoport keretében pszichológiai szaktanácsadást biztosítanak, illetve arra is lehetőséget kínálnak a nőknek, hogy egy 12 alkalmas, ingyenesen igénybe vehető önvédelmi tanfolyamon elsajátítsák azokat az alapvető mozdulatokat, melyekkel akár életüket és megóvhatják.



A GRAB-csoportot a Facebook-on is el lehet érni ide kattintva, de egy telefonszám is él, melyen bárki segítséget kérhet, ehhez csak tárcsáznia kell a 0758 734 795-ös számot. A személyazonosság védelme természetesen garantált, a rendőrség által indított csoporthoz csatlakozva mindenki biztos lehet abban, maximálisan az ő érdekeiket helyezik előtérbe.


Mivel egy igencsak hiánypótló és komoly eredményeket elérő csoportról van szó, ezért a projekt kulcsembereit meghívták Bukarestbe, egy, az Állami Színházban megrendezésre kerülő eseményre, melynek célja, hogy olyan kezdeményezéseket mutasson be a nagyközönségnek, melyek jobbá tehetik a jövőnket. A GRAB-ot  a projekt mozgatórúgója, Felicia Hrihorisan rendőraltiszt képviselte, aki több mint 900 embernek mesélt a csoportról, az eddigi tapasztalatokról és eredményekről. A pozitív visszajelzések természetesen nem maradtak el, a jelenlevők egyöntetűen nagyra értékelték és támogatásukról biztosították a Szatmár Megyei Rendőr-felügyelőség kezdeményezét.
 

Kapcsolódó hírek:
Legfrissebb apróhirdetések:
További friss hírek:
Valutaváltó:


# Orosz-ukrán háború # koronavírus # baleset # harmadik híd # körgyűrű # vakcina # Nagykároly # Szatmárnémeti
Kiemelt hírek:
Promó: